Hızlı Erişim

Üniversite Hastanemizde, Hayati Organ Yetmezliklerine Yönelik Çözüm Önerileri Tartışıldı

image

21.6.2022

Türk Yoğun Bakım Derneği tarafından gerçekleştirilen bölge toplantılarının bu seferki ayağı Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi oldu.  Şanlıurfa’da gerçekleştirilen organizasyona Türkiye'nin ve bölgenin alanında uzman hekimleri katıldı.

 

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı, Yoğun Bakımı bölge toplantısına ev sahipliği yaptı.

Toplantıda yoğun bakımlarda sık karşılaşılan kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek gibi hayati organ yetmezliklerinde kullanılan destek sistemleri ve tedavilerine yönelik sunumlar gerçekleştirildi. Yoğun bakımda yatan kritik hastalarda hastalığın seyrini olumlu yönde değiştirmek konusunda çalışmalar paylaşıldı.

Toplantıya, Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, Harran Üniversitesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nuray Altay, akademisyenler, uzman doktorlar, asistan doktorlar, yoğun bakım hemşire ve çalışanları katıldılar.

Toplantının açış konuşmasını, Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, Harran Üniversitesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nuray Altay yaptı.

Şanlıurfa’da ilk kez yoğun bakımla ilgili bu kadar geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Doç. Dr. Nuray Altay;  “Anesteziyoloji ve Reanimasyon ana bilim dalı olarak 3. seviye yoğun bakım ünitemize çevre il ve ilçelerimizden genel durumu kötü, hayati tehlikesi devam eden hastaları kabul etmekteyiz. Bu hastalarımızın takip ve tedavisi sırasında gelişen hayati organ yetersizliklerinde bu destek sistemleri ve tedavilerini uzun yıllardır başarılı bir şekilde kullanıyoruz. Genel durumu kötü hayati tehlikesi devam eden kritik hastalarda bu tür tedavilerin zamanlaması ve uygulanması hastaların iyileşme süreçleri açısından çok önemlidir. Katılım sağlayan tüm hekimlere katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Doç. Dr. Altay konuşmasının ardından Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkan ise bölge toplantısının Şanlıurfa’da yapılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek; “Şanlıurfa gibi kadim bir şehirde kökleri tarih öncesine dayanan bir üniversitede tıp bilimi çalışmaları yapmak çok güzel bir duygu. Bize ev sahipliği yapan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı hocalarımıza, personeline ve öğrencilere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından toplantının oturumlarına geçildi. Konusunda uzman isimlerce tüm gün süren oturumlarda yoğun bakımda tedavisi gerçekleşen hastalarda gelişen hayati organ yetersizlikleri yönelik çözüm önerileri konularında sunumlar yapıldı, alanında en yetkin hocalar tarafından görüş alış verişlerinde bulunuldu.