Hızlı Erişim

HARÜSEM Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocukları Geleceğe Hazırlıyor

image

17.6.2022

Üniversitemiz bünyesinde faaliyete başlayan Şanlıurfa Üstün Zekâlılar ve Yetenekliler Eğitim Merkezi'nde 4-6 yaş grubu üstün zekâlı ve yetenekli çocuklar geleceğe hazırlanıyor.

Harran Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Genç STEM Eğitim ve Araştırma Derneği ortaklığında hazırlanan projeyle yaklaşık 9 ay önce kurulan merkeze başvuran çocuklara özel testler yapılıyor.

Testler sonucunda üstün zekâlı, yetenekli olduğu değerlendirilen çocuklara robotik, zekâ oyunları, resim, yetenek, spor ve müzik atölyelerinde çeşitli eğitimler veriliyor.

Oyunlarla süslenen eğitimlerde ilgi alanları tespit edilen çocuklar, bu alana yönlendirilerek okul çağına kadar merkezde yetiştiriliyor.

50 kişi kapasiteli merkezde şu anda 10 çocuk eğitim alırken, üstün zekâlı ve yetenekli çocukları tespit çalışmaları sürüyor.

Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Doç. Dr. Ahmet Göçen, okul öncesi eğitimi daha nitelikli hale getirmek amacıyla merkezi hayata geçirdiklerini söyledi.

Üstün zekalı çocukların erken keşfedilmesinin çok önemli olduğunu belirten Göçen, "Üstün zekalı öğrencinin belli bir kalıba girdiğinde o yeteneklerini, yaratıcılığını kaybettiğini çalışmalarda tespit ettik. Ülkemizin hazinesi olan bu çocukların en erken yaşta seçilerek doğru eğitim almaları halinde ülkemize büyük katkı sağlayacaklarına inanıyorum." dedi.

Uluslararası geçerliliği olan testler uygulanıyor

Testleri geçen çocukların merkeze kabul edildiğini dile getiren Doç. Dr. Göçen; "Merkezimizde kullandığımız testler, uluslararası geçerliliği olan testlerdir. Testlerde okuma-yazma becerilerini ölçmüyoruz. Tamamen yaratıcılıklarını, gelişimlerini ve yeteneklerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bu testleri tamamlayan öğrencilerimiz komisyonumuz tarafından değerlendirildikten sonra belirlediğimiz bazı kriterlere göre kabul ediliyor. 6 aylık süreçte testleri tamamlayan 10 öğrencimiz merkezimize kabul edildi. Seçme sürecimiz ağır, çünkü hedeflediğimiz üstün zekâlı ve yetenekli grup, dünya üzerinde yüzde 1 veya 2'ye giren bir kitle. Bu anlamda aileler çocuklarında bariz bir özellik hissettiğinde HARÜSEM sitemiz üzerinden randevu talep edip bizim ile irtibata geçebilirler" diye konuştu.

Aileler çocuklarını iyi takip etmeli

Merkezde görevli Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Seval Ördek İnceoğlu da çocukların yaş ve gelişim düzeylerine göre eğitim verdiklerini söyledi.

Ailelerin, çocuklarının özel yetenekli olup olmadığını takip etmesi gerektiğini vurgulayan İnceoğlu, şunları kaydetti:

"Çocuklarıyla aynı yaştaki çocuklar arasında ciddi oranda farklılıklar veya özellikler varsa ailelerin kurumumuza hemen başvurmalarını öneriyoruz. Merkezimizde çocukların yaşları küçük olduğu için her şeyden önce bir okul öncesi eğitim yapılıyor. Çocukların yaş ve gelişim düzeylerine uygun yapılan testlerle tespit edilen becerilerini destekleyecek şekilde özel eğitimlere de yer veriyoruz. Merkezimizde STEM eğitimiyle birlikte mühendislik eğitimi, bilimsel etkinlikler, matematik ve zekâ oyunları gibi etkinliklere de yer veriliyor. Böylece çocukların gelişimlerine katkı sağlıyoruz."