Hızlı Erişim

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulumuz Öncülüğünde, İş Dünyası ile Eğitim Çalıştayı Gerçekleşti

image

12.4.2021

 

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulumuzun girişimiyle Şanlıurfa’da faaliyet gösteren sektör temsilcileri ile “3+1 Uygulamalı Eğitim Modeli” çalıştayı düzenlendi.

Eyyübiye Kampüsü Mehmet Akif Ersoy konferans salonunda gerçekleşen çalıştaya, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ragıp Terzi, akademisyenler ve sektör temsilcileri katıldı.

Yapılan çalıştayda, sektöre kalifiye ara eleman ihtiyacını, 3+1 Uygulamalı Eğitim Modeli ile karşılamayı amaçlayan sistem anlatıldı. Bu çalışma dahilinde öğrencilerin 3 dönem uygulama ve teorik olarak okulda, son dönemi ise kendi alanları ile ilgili sektörlerde uygulamalı olarak eğitim görmeleri planlanıyor.

Bu bağlamda sektör yetkilileri ile bir araya gelen Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ragıp Terzi 3 + 1 Eğitim Modeli hakkında sektör temsilcileri ve katılan konuklara bir sunum gerçekleştirdi.

Meslek yüksekokullarının bilim merkezi olmanın yanında toplumun kaliteli, donanımlı uygulama becerisini kazanmış insan gücü ihtiyacını karşılayan elemanlar yetiştirme özelliğine sahip olan kurumlar olduğunu belirten Yüksekokul Müdürümüz Doç. Dr. Ragıp Terzi; “Salgın süreci ile beraber daha net şekilde belirgin hale gelen yeni iş modelleri ve iş gücünde aranan vasıflar, meslek yüksekokullarında eğitim müfredatlarının revize edilmesi ihtiyacını ortaya çıkardı. Sektörün önerilerine ihtiyaç duyuyoruz.  Çalıştaya katılan tüm sektör temsilcilerinden görüş alarak eğitim ve ders içeriklerini yeniden revize edeceğiz.

Uygulama becerisi kazanmış insan gücünü karşılamak için mesleki okullarda verilen eğitimin, değişen ve gelişen günümüz koşulları ve bununla birlikte sektörün ihtiyaçlarına uygun olmasını hedefliyoruz. Üniversitelerde iş dünyasına nitelikli insan gücü temini sağlayan uygulamalı eğitim modelleri gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve önem kazanmaktır. Gençlerin uzmanlaşarak yeni iş modellerine uyum sağlaması açısından önem arz eden “3+1 Uygulamalı Eğitim Modeli” gençlere istihdam kolaylığı sağlamada etkili olacaktır. Eğitim süreçlerinin son bir dönemini tam zamanlı olarak işletmelerde ve sektörlerde iş başında uygulamalı geçiren gençler, kısa sürede iş ve meslek hayatına hazırlanacaktır” dedi.

Sunumların ardından sektör temsilcileri ile karşılıklı fikir alış-verişinde bulunuldu. Program, soruların cevaplanması ile sona erdi.