Hızlı Erişim

Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulumuz, Bölge Üniversitelerini Turizm Söyleşisinde Bir Araya Getirdi

image

1.4.2021

Turizmde akademik rol misyonu ile hareket eden Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulumuzda ‘Turizm Rehberliği Mesleği: Deneyim Söyleşileri’ programı düzenlendi.

Yüksekokulumuzun bünyesinde faaliyet gösteren Turizm ve Kültür Kulübünün girişimleriyle yapılan programa, Batman, Mardin Artuklu, Adıyaman ve Şırnak Üniversitelerinin Turizm Otel İşletmeciliği Yüksekokul temsilcileri, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı, bölgede hizmet veren turist rehberleri ve öğrenciler katıldı.

Turizm Rehberliği Bölümü öğrencilerinin mesleki deneyimlerden faydalanması ve motivasyonlarının arttırılmasının amaçlandığı, moderatörlüğünü Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Turizm ve Kültür Kulübü Başkanı Arş. Gör. Merve Ofluoğlu'nun üstlendiği söyleşiye konuşmacı olarak Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Eski Başkanı Ahmet Zeki Apalı katıldı.

Turist rehberliği mesleğinin ülkemizdeki ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki önemini vurgulayan Ahmet Zeki Apalı; “Türkiye zengin, kültürel ve tarihi değerlere sahip bir ülkedir. Bu zenginliklerin farklı kültürlere tanıtılmasında rehberlere büyük rol düşmektedir. Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile güvence altına alınmıştır. Yasa gereği oluşturulan bütün birimleri ile ülke turizminde rehberlerin daha etkin rol almaları, ülkenin kültür ve turizm politikaları doğrultusunda tanıtılması, yasa dışı rehberlik faaliyetlerinin önlenmesi amacıyla çalışılmaktadır. Pandemi süreci, tüm olumsuzluklar bir yana turizm sektörünün yeni şeyler öğrendiği bir dönem oldu. Turizmin pek çok aktörü bu dönemi ertelediği işleri hayata geçirmek için değerlendirirken bazıları da işlerini yeni boyutlara taşıdı. Turist rehberliği bölümü hocaları ve öğrencileriyle buluşma imkânı elde ettiğim için çok mutluyum. Böyle bir etkinliğe evsahipliği yapan Harran Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği hocalarına beni davet etikleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ahmet Zeki Apalı’nın yönetim ve rehberlik deneyimlerinden de örnekler verdiği Zoom üzerinden yapılan program, soru-cevap kısmı ile son buldu.Kaynak: Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü