Hızlı Erişim

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü, Üniversitemizde Çeşitli Etkinliklerle Anıldı

image

19.3.2021

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi.

İlk etkinlik, Fen-Edebiyat Fakültemiz tarafından Zoom programı üzerinden yapılan bir panelle başladı.

Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ panelinde ‘Troya’dan Çanakkale’ye Bir Anadolu Destanı’ konulu sunumuyla Dr. Öğretim Üyesi Hacer Çoruh Kurt ve ‘Mustafa Kemal’in Ardından Basında Çanakkale Zaferi Üzerinde Değerlendirmeler’ konulu sunumuyla Doç. Dr. Gülşah Eser birer sunum gerçekleştirdi. Türk Dili ve Edebiyatı öğrencimiz Songül Dolmuş’un okuduğu ‘Çanakkale Şehitleri’ isimli şiirin ardından Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik’in kapanış konuşmasıyla program sona erdi.

Günün ikinci programında ise Üniversitemiz Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü tarafından ‘Çanakkale Anlatımlı Sanal Tur’ gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü üniversitemiz Kurumsal İletişim Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Cihan Tabak’ın yaptığı Harran Üniversitesi YouTube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanan programa, Çanakkale ve Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanları Cihan Müşterioğlu ile Müslüm Çoban ve çok sayıda izleyici katıldı.

Programda, Çanakkale ve Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanları sinevizyon aracılığı ile katılımcılara Çanakkale Anlatımlı Sanal Tur sunumu gerçekleştirdi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma gününün son programı ise İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlendi.  

İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akgündüz’ün yöneticiliğini yaptığı ‘Çanakkale Ruhundan İstiklal Marşına’ paneli de Zoom programı üzerinden yapıldı.

‘Çanakkale Ruhu’ konulu sunumuyla Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celil Abuzar, İstiklal Marşı’nda İslami Semboller’ konulu sunumuyla İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Cüneyt Gökçe ve ‘Mehmet Akif’te Din ve Felsefe’ konulu sunumuyla İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Abdullah Kartal’ın konuşmacı olarak katıldığı panele, fakülte öğretim elemanları, öğrenciler ve çok sayıda izleyici katılım sağladı.