Hızlı Erişim

Geleceğin Yıldızlarını Keşfetmek Adına Üniversitemizden Özgün Bir Panel

image

11.6.2024

Üniversitemiz, son zamanlarda gerçekleştirdiği önemli projelerle Türkiye’de gündem olmaya devam ediyor. Farklı projelere imza atan Eğitim Fakültemiz, bu kez "Öğretmenim Yeteneğimi Keşfeder Misin?" etkinliğiyle dikkatleri üzerine çekti.

Tarihin sıfır noktası olarak bilinen Şanlıurfa, Müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmesiyle yeni bir döneme girerken, Üniversitemizde de genç yetenekli öğrencilerin tespiti için öğretmenlere ve kurum idarecilerine eğitimler veriliyor.

Türküleri, folkloru ve kültürüyle “UNESCO Müzik Şehri” unvanını kazanan Şanlıurfa’da, yetenekli çocukların keşfedilmesi ve büyük kazanımlar elde edilmesi adına Eğitim Fakültesi öğretim üyelerimizin öncülüğünde farklı programlar düzenleniyor. Bu kapsamda Eğitim Fakültesi öğretim üyelerimiz Doç. Dr. Mehmet Fatih Karacabey, Doç. Dr. Ahmet Suat Karahan ve Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ömer Erdimez, Siverek gibi genç nüfusun yoğun olduğu ilçede kamu kurum kuruşlarının işbirliğinde bir eğitim düzenlediler.  

Eğitim Fakültemiz, Siverek Kaymakamlığı, Siverek Belediyesi ve Siverek Sosyal Hizmetler Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen "Öğretmenim Yeteneğimi Keşfeder Misin?" paneli, Siverek Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele, kaymakamlık, sosyologlar, sosyal hizmetler uzmanları, ilçe belediyesi yetkilileri ve öğretmenler katıldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Moderatörlüğünü Eğitim Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Mehmet Fatih Karacabey'in yaptığı panelde Karacabey, yetenek tespitinde ‘Okul Yöneticilerinin Rolü’ üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Karacabey, sunumunda “Türkiye genelinde benzer bir projenin bulunmaması, bu projenin önemini ve gerekliliğini daha da artırmaktadır. Harran Üniversitesi olarak, bu projeyi Şanlıurfa’da başlatmış olmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Panelde, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Ahmet Suat Karahan, "Türkiye’nin Müziksel Yeteneklerini Tespit Yöntemleri" hakkında bilgiler verdi. Karahan, “Müziksel yeteneklerin doğru yöntemlerle tespit edilmesi, öğrencilerin potansiyellerini en iyi şekilde değerlendirmeleri için büyük önem taşımaktadır” dedi.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ömer Erdimez ise "Özel Yeteneklerin Tanımlanmasında Öğretmenlerin Rolleri" konulu sunumunu gerçekleştirdi. Erdimez, “Özel yeteneklerin küçük yaşta tespit edilmesi, bu çocukların doğru yönlendirilmesi ve geliştirilmesi açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu potansiyelin erken keşfi, hem ilimiz hem de ülkemiz için büyük bir kazanç olacaktır” şeklinde konuştu.

Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı merkez ilçelerde görev yapan müzik, resim-iş, okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile Siverek Sosyal Hizmet Müdürlüğü’nde görev yapan sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, psikolojik danışmanlar, sosyologlar, öğretmenler ve meslek elemanlarının hedef kitle olarak yer aldığı panelde, özel yetenekli çocukların küçük yaşta keşfedilmesi konusunda önemli ve yararlı eğitimler verildi.

Panel, soru-cevap kısmının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Kaynak: Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü