Hızlı Erişim

Üniversitemizde Sosyal Bilimciler İçin Bilimsel Araştırma Eğitimi

image

10.6.2024

 

Üniversitemizde "Sosyal Bilimciler İçin Bilimsel Araştırma Projesi Hazırlama Eğitimi" gerçekleştirildi.

Proje Geliştirme ve Danışma Ofisi Koordinatörlüğü tarafından organize edilen, Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi konferans salonunda gerçekleşen eğitime; Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Proje Geliştirme ve Danışma Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Sertan Çevik, HÜBTAM Müdürü Doç. Dr. İsmail Koyuncu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Program, Proje Geliştirme ve Danışma Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Sertan Çevik’in projelerle ilgili yaptığı sunumla başladı. Ardından Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, "İki yıl içerisinde yazılımlarımızla Türkiye’nin önde gelen üniversitelerine destek vereceğiz. Her zaman projeler için çalışan hocalarımıza destek olmaya devam edeceğiz çünkü onlar bizim için çok kıymetli akademisyenlerimizdir. Projelerle ilgili konuşmak isteyen herkes için kapım her zaman açık olacak" dedi.

Rektörümüzün konuşmasının ardından, Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, "Temel Kavramlar: Bilgi, Bilim, Araştırma, Hipotez" konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Böyükata, araştırma sürecinin temellerini anlamanın önemini vurguladı. Sunumun ardından katılımcıların soruları yanıtlandı.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Demir ise "Değerler, Yöntem, Yönetim ve Yaygın Etki" konularında bilgi verdi. Prof. Dr. Demir, araştırmanın toplum üzerindeki etkilerini iyi yönetmenin gerekliliğini belirtti. Devamında ise Prof. Dr. Nurettin Demir; Raporlama, Sonuçların Değerlendirilmesi ve Etik Sorunlar" konularında bilgi verdi. Prof. Dr. Demir, etik kurallara uygun raporlama yapmanın araştırmanın güvenilirliği açısından kritik olduğunu vurguladı. Eğitim, katılımcılar arasında gerçekleştirilen tartışmalarla devam etti.

Eğitimin ikinci gününde Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melike Üzüm, "Proje Türleri ve Literatür Analizleri" konularını detaylı olarak anlattı. Doç. Dr. Üzüm, başarılı bir proje hazırlamanın iyi bir literatür analizinden geçtiğini ifade etti. Ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Uğur Altundaş, "Araştırmanın Planlanması ve Proje Yöntemi" konularının detaylarını açıkladı. Dr. Altundaş, bir araştırmanın nasıl detaylı olarak yapılacağını anlattı.

Eğitim, katılımcıların geri bildirimleri ve değerlendirmeleriyle sona erdi.

 

Kaynak: Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü