Hızlı Erişim

Otizm Farkındalığını Artırma Adına Üniversitemizden Güçlü Bir Adım: Otizm Paneli

image

15.5.2024

 

Tıp Fakültemiz Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilimdalı Başkanlığı ile Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz iş birliğinde 'Otizm Paneli' düzenlendi.

Tıp Fakültesi Konferans salonunda gerçekleşen programa, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Abdulcenap Cevheri ile Prof. Dr. Ahmet İlyas, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ali Şimşek, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Yusuf Kurt, Şanlıurfa Otizmli Bireyleri Koruma ve Spor Eğitimi Dernek Başkanı Doç. Dr. Ali Tenik, akademisyenler, sivil toplum temsilcileri, otizmli bireyler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdulcenap Cevheri ve Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fethiye Kılıçaslan birer açış konuşması yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Şanlıurfa Otizmli Bireyleri Koruma ve Spor Eğitimi Dernek Başkanı Doç. Dr. Ali Tenik’in yaptığı otizm panelinin ilk oturumuna geçildi.

Panelde, 'Tanıdan Tedaviye Otizm Spektrum Bozukluğu' konusuyla Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyemiz Berna Polat Tüysüz ve 'Otizm Çocuk ve Ebeveynlerinin Yaşadıkları Sorunlar' konusuyla Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Hülya Karataş birer sunum gerçekleştirdiler.

Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilimdalı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Fethiye Kılıçaslan’ın moderatörlüğünde yapılan panelin ikinci oturumunda ise 'Dünyada ve Türkiye’de Otizm' konusuyla Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Seda Karayazı Özyazın ve 'Otizmde Doğumdan İstihdama Eğitim Olanakları' konusuyla Özel Eğitim Öğretmeni Cihan Kutlu sunumlarını yaptılar.

Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilimdalı ile Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde düzenlenen Otizm Paneli, otizmin tanısından tedavisine ve otizmli çocukların ebeveynleriyle yaşadıkları sorunlara odaklanarak bilgi paylaşımını sağladı.

Panelde yapılan sunumlarda, otizmin çocukluk döneminden yetişkinliğe kadar olan süreçte nasıl yönetilebileceği ve otizmli bireylerin topluma entegrasyonu için eğitim olanaklarının önemi de vurgulandı.

Program, katılımcılara teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.
 

Kaynak: Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü