Hızlı Erişim

Küçükbaş Hayvancılıkta Web Tabanlı Refah Yazılımı Geliştirilmesi Projemiz TÜBİTAK Tarafından Kabul Edildi

image

14.5.2024

 

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hamza YALÇİN’in yürütücülüğünde, "Küçükbaş Hayvan Refahının İstatistiksel Modellenmesi ve Web Tabanlı Refah Yazılımının Geliştirilmesi" başlıklı TÜBİTAK 1001 projesi kabul edildi.

Hayvan refahı değerlendirme kriterleri, geçmişte uzmanlar tarafından yapılan gözlemlere dayanmaktaydı. Ancak, bu değerlendirmelerin uzmandan uzmana farklılık göstermesi, net bir tablonun oluşturulmasını zorlaştırmaktaydı. Avrupa Birliği'nin hayvan refahı değerlendirme kriterleri, bu noktada yetersiz kalmaktaydı. Bu proje, hayvancılık, ileri modelleme ve yazılımı bir araya getirerek bu soruna yönelik çözümler üretilmesini amaçlamaktadır.

Hayvancılıkta refahın değerlendirilmesinde yeni ve uzmandan bağımsız bir objektif bakış açısı sağlama amacıyla gerçekleştirilecek projede, hayvan refahı modelinde yer alan faktörler ve alt faktörler sayesinde sözel olan "Refah" kavramı rakamsal olarak skorlanabilir hale gelecek ve böylelikle ölçülebilir hale gelecektir. Rakamsal olarak ölçülen refahın süt verimi ve süt kalitesi üzerindeki etkilerin de tahmin edileceği proje kapsamında toplamda 14 model bulunacak. Web tabanlı yazılım aracılığıyla proje modellerine açık erişim sağlanacağı bu modeller, yapılacak yazılım ile alandaki ücretli yazılımlara göre ücretsiz ve açık kaynak kodlu olacak. Ayrıca kendi modelini oluşturmak isteyen diğer araştırmacılar da alan fark etmeksizin yazılımı çalıştırabileceklerdir.

Bu proje sonucunda elde edilen SCI yayınlarının, Avrupa Birliği hayvan değerlendirme kriterlerinin güncellenmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Dr. Öğr. Üyesi Hamza YALÇİN’in yürütücülüğündeki projede Harran Üniversitesi Zootekni Bölümü’nden Prof. Dr. Sabri YURTSEVEN, Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü’nden Doç. Dr. Mücahit KAHRAMAN, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İbrahim ÖZTÜRK, araştırmacı olarak yer almaktadır.