Hızlı Erişim

Ziraat Fakültemizce düzenlenen Dünya Su Günü Etkinliğinde Genç Çiftçiler Bilinçlendirildi

image

25.3.2024

 

Ziraat Fakültemiz ve TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilciliği, Dünya Su Günü'nü kutlamak amacıyla bir dizi etkinlik düzenledi.

Dünya Su Günü'nün anlam ve önemine vurgu yapmak üzere Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyemiz ve TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilcisi Prof. Ali Rıza Öztürkmen, genç çiftçilere yönelik bir konferans verdi.

22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri çerçevesinde, TEMA Vakfı'nın organizasyonuyla Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümümüz işbirliği ve Superlit Boru Sanayi A.Ş.'nin destekleriyle çeşitli faaliyetler gerçekleştirildi. Bu etkinliklerde suyun önemi ve tasarrufu vurgulandı.

Prof. Dr. Ali Rıza Öztürkmen'in liderliğinde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, Altınbaşak Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İstiklal Ortaokulu'nda "Gelecek İçin Su" konulu konferanslar düzenlendi. Konferanslar, suyun dünya ve ülkemizdeki durumu, sektörel kullanımı, önemi ve tasarruf yöntemleri üzerine odaklandı.

Prof. Dr. Öztürkmen, konuşmasında tarımın ekonomiyle olan ilişkisine dikkat çekerek, doğal kaynakların kontrolsüz kullanımının geleceğe büyük zararlar verebileceğini vurguladı. Ayrıca, suyun çoğunlukla tarım alanında kullanıldığını ve su tasarrufunun her alanda önemli olduğunu vurgulayarak etkinliğe katılan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Etkinliklere gençlerin yoğun ilgi gösterdiği gözlemlendi ve program, gençlerle birlikte yapılan toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.