Hızlı Erişim

Üniversitemizde Sürdürülebilir Bir Geleceği Katalizlemek Konulu Konferans Düzenlendi

image

20.11.2023

 

Türkiye Bilimler Akademisi tarafından ’’Üniversite Konferansları Programı’’ çerçevesinde ‘Katalizörler Aracığıyla Sürdürülebilir Teknolojilerin Geliştirilmesi’ konulu bir konferans üniversitemizde düzenlendi.

Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda yapılan programda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Denek ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kurt’un açış konuşmalarından sonra Doç. Dr. Önder Metin’in konferansına geçildi.

TÜBA Üyesi ve Koç Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Metin, küresel ısınma ve çözüm yolları, nanomalzemelerin kontrollü sentezi, geçiş metal nanopartikülleri ile heterojen kataliz uygulamaları, 2D malzemeler ve heteroeklem yapıları ile fotokataliz uygulamaları konularında bir sunum gerçekleştirdi.

Ayrıca yeşil kimya çerçevesinde yeni katalitik organik sentez metotlarının geliştirilmesi, hidrojen depolama ve üretimi, sudan organik atıkların giderilmesi, elektrokataliz, yakıt pilleri ve şarj edilebilir lityum bataryaları kapsamında yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler verdi.

Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünün öncülük ettiği konferansa, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Nihat Denek ile Prof. Dr. Ahmet İlyas, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Yusuf Kurt, Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Hüsamettin Bulut, Ziraat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ali Çullu, HÜBTAM Müdürümüz Prof. Dr. Ahmet Kılıç, Öğretim üyeleri ve öğrencilerimiz katıldı.

Soru-cevap şeklinde devam edilen konferansta Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nihat Denek, Doç. Dr. Önder Metin’e plaket takdim etti. Program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Kaynak: Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü