Hızlı Erişim

TÜBİTAK TEYDEB Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Selçuk Selek, Üniversitemize Konuk Oldu

image

8.11.2023

 

Şanlıurfa Teknokent ev sahipliğinde TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) Programları Tanıtım Semineri, TÜBİTAK TEYDEB Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Selçuk Selek tarafından gerçekleştirildi.

TEYDEB Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Selçuk Selek, Osmanbey Yerleşkesi Mühendislik Fakültesi Salonunda gerçekleşen seminerde katılımcılara, TÜBİTAK’ın yürüttüğü destek programları hakkında önemli paylaşımlarda bulundu.

Teknokent etkinlikleri kapsamında gerçekleşen seminere Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsamettin Bulut, Şanlıurfa Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Berkan Aydilek, GAP YENEV Müdürü Prof. Dr. M. Azmi Aktacir, ŞUTSO Meclis Başkanı Serhat Karadağ, Teknokent Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Elmas ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Programın açılış konuşmasında, Harran Üniversitesi’nde son yılların en büyük başarı ivmesini yakalamanın mutluluğu içerisinde olduklarını söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu; “Bu başarıyı bu ekip yaptı. İnşallah çok daha güzel sonuçların oluşması için Hasan Hocam gibi birçok önemli bilim insanlarını buraya davet edeceğiz. Burada öğrencilerimize ve akademisyenlerimize seslenmek istiyorum; üniversitemizin önünü açan projeler kendilerinden bekliyoruz. Üniversitemiz; ülkemiz ve şehrimiz için güzel işler yapmaya devam edecektir. Bu yaptığımız çalışmaların sonuçlarıyla üniversitemizin başarısı daha da artacaktır. Katılımınız için hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu

TEYDEB Programları Tanıtım Seminerindeki konuşmasında üniversitelerin, TÜBİTAK’ın ve sanayi kuruluşlarının, ülke kalkınmasının anahtarlarından biri olan Ar-Ge’nin üç önemli paydaşı olduğunu ifade eden Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Selçuk Selek, TÜBİTAK’ın çeşitli yollarla bu yapıyı desteklediğini aktardı. Bu yollardan birinin de araştırma ve geliştirme projelerini desteklemek olduğunu kaydetti. Kurum ve kuruluşların projelerde iş birliği içerisinde olmalarının çok önemsediklerini vurgulayan Dr. Hasan Selçuk Selek, TÜBİTAK’ın bilim insanlarının araştırma ve geliştirme projeleri üzerinde çalışmaları konusunda teşvik eden bir kurum olduğunu da hatırlattı. Bu kurumun bir bileşeni olan TEYDEB bilim insanlarını ve kuruluşları teşvik etmek üzere çeşitli programlar hazırladıklarını bildirdi. Girişimcilik ve üniversite-sanayi iş birliği gibi alanlarda hayata geçirilen programların da sürekli güncellenerek, yenilendiğini sözlerine ekledi. Harran Üniversitesi’nin başarılı projeleri nedeniyle TEYDEB’den çok sayıda destek aldığını da vurgulayan Dr. Selek, bu projelerde emeği geçen tüm araştırmacılara da teşekkür etti. Katılımcılara TEYDEB’in yapısı, verdiği destekler ve bu desteklerdeki son yenilikler, iş akış şemaları, projelerin kabul ölçütleri, Başkanlığın verdiği diğer destekler, girişimcilik ve yenilikçilik kapasitesini geliştirme ve teknogirişim destekleri konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Hasan Selçuk Selek, “TEYDEB olarak amacımız araştırma-teknoloji geliştirme ve yenilik faaliyetlerini desteklemek. Bu kapsamda çeşitli destek programları ile projelere katkı sağlıyoruz.” diye konuştu. Selek, destek programlarının başında girişimcilik ve yenilikçilik kapasitesini geliştirme üzerine destek programlarının geldiğini ifade ederek TEYDEB olarak bireysel girişimcilerin teknogirişimlerine yönelik destek programlarının olduğunu da belirtti. Selek, seminerdeki konuşmasının sonunda, üniversitemiz akademisyenlerinin daha çok proje ile TEYDEB’e başvurmalarını istedi.

Soru cevap eşliğinde devam eden programda Akademisyenlerimiz TEYDEB proje süreçleri boyunca yaşadıkları problemleri Dr.Hasan Selçuk Selek ile birebir istişare ederek merak ettikleri soruların yanıtlarını bulma imkânına sahip oldu.

Program sonrasında Başkan Yardımcısı Selek, Şanlıurfa Teknokent’te yer alan firmaların da katılım sağladığı toplantıda girişimcilerle bir araya geldi.

Kaynak:  Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü