Hızlı Erişim

GAPYENEV’de Önemli Çalışmalara İmza Atılıyor

image

26.5.2023

 

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezinde (GAPYENEV) nanoteknolojiye yönelik; foto dedektörler, foto katalitik malzemeler ve süper kapasitörler konusunda çalışmalar yapılan Güneş Hücresi Teknolojileri Laboratuvarında incelemelerde bulundu. 

Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Hüsamettin Bulut, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Dursun Akaslan, GAPYENEV Müdürü Prof. Dr. M.Azmi Aktacir’in eşlik ettiği incelemelerde Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, GAPYENEV bünyesinde malzeme ve nanoteknoloji konusunda Güneş Hücresi Teknolojileri Laboratuvarı çalışmaları hakkında akademisyenlerden bilgiler aldı.

Laboratuvar Merkezinde, öğretim üyelerimiz Prof. Dr. Ferhat Aslan, Doç. Dr. Abdullah Göktaş, Doç. Dr. Ahmet Tumbul, Dr. Öğr. Üyesi Kerim Karadağ, Dr. Esra Aslan, Arş. Gör. Uğur Harmancı ve Öğr. Gör. Ferit Arslan, Fizik, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Yenilenebilir Enerji anabilim dallarındaki Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin oluşturduğu ekipte; güneş hücreleri, foto dedektörler, foto katalitik malzemeler ve süper kapasitörler konusunda çalışmalar yapılıyor.

Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Ferhat Aslan, Güneş Hücresi Teknolojileri Laboratuvarında alternatif enerji üretimi, enerji depolama, atık suların temizliğinde kullanılabilecek fotokatalitik malzemeler, güneş kolektörleri için nano boyutlu soğurucu malzemeler ve yüksek hassasiyetli foto sensörlerle ilgili çalışmaların yapıldığını açıkladı. Yanı sıra Makine Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği ile Kimya ve Fizik Bölümlerindeki araştırmacılarla birlikte multidisipliner BAP ve TÜBİTAK projelerinin de yürütüldüğünü belirtti.

Kaynak:  Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü