Hızlı Erişim

Harran Üniversitesi Hastanemizde İlk Göz Titremesi Ameliyatı Gerçekleştirildi

image

19.1.2023

Harran Üniversitesi Hastanemizde Türkiye’de sayılı merkezlerde yapılabilen göz titremesi ‘Nistagmus’ ameliyatı gerçekleştirildi. 

Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalına, doğuştan gözlerinde kayma, göz titremesi ve anormal baş pozisyonu şikayeti olan 10 yaşındaki İhsan Yasin Yavuz adlı hasta başvurdu.

Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Lokman Balyen tarafından İhsan Yasin Yavuz’un fiziki muayenesi yapılarak ailesine ameliyat olunması gerektiği bildirildi.

Harran Üniversitesi Hastanemizde ilk kez yapılan ve Dr. Öğretim Üyesi Lokman Balyen ve ekibinin gerçekleştirdiği başarılı operasyon ile hasta sağlığına kavuştu.

İlk göz titremesi ameliyatını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını, şaşılık, nistagmus ve anormal baş pozisyonu rahatsızlığı ile başvuran tüm hastaların tedavilerinin yapıldığını vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Lokman Balyen; “Nistagmus, toplumda bilinen adıyla göz titremesi; gözün istemsiz bir şekilde yatay, dikey veya rotasyonel şekilde hızlı şekilde hareket etmesidir. İki gözün birbirine paralelliğinin bozulmasını şaşılık olarak tanımlanmaktadır. Şaşılığı bulunan bu hastalar çift görmemek için bazı hareketler yapar ve bu da baş pozisyon bozukluklarına neden olabilir.

Nistagmus ameliyatında hedefimiz göz titremesinin azaltılmak ve görme kesinliğini arttırmaktır. Bu yüzden ameliyat öncesi kapsamlı ve detaylı bir şekilde muayene çok büyük önem taşıyor. Teknik olarak, ameliyatta düz bakışta görme keskinliğini arttırma, göz titremesini azaltma ve istemsiz baş pozisyonun düzeltilmesini planlıyoruz. Hastamızda ameliyat sonrası her iki gözü paralel ve mükemmel bir vaziyete geldi. Aynı zamanda göz titremesinde de düzelme ve anormal baş pozisyonu da düzeldi.

Hastamızın görme keskinliği arttığı gibi kitap okuma ve diğer ihtiyaçlarını da mükemmel bir şekilde gerçekleştirdiğini tespit ettik. Hastamızın baş pozisyonun ve göz titremesinin düzelerek aynı zamanda göz kaymasının da giderilmesi, hastamızın psikolojisi üzerinde etkili oldu böylece özgüveni de arttı”

Hastane Başhekimimiz Doç. Dr. İdris Kırhan, Hastanemizde çok önemli operasyonlara imza attıklarını ve bunlara bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Hastanemizde ilk defa Nistigmus yani göz titremesi ameliyatı gerçekleştirildi ve başarılı geçen ameliyatın sonucunda hastamız iyileşti. Bu anlamda Göz Hastalıkları Anabilim Dalı hocalarımızı ve personelimizi tebrik ediyorum.  Vatandaşlarımıza daha iyi sağlık hizmeti sunmak için gerçekten önemli çalışmalara ve ilklere imza atıyoruz” diyerek önemli operasyonlarla vatandaşların sağlığını korumaya devam edeceklerini kaydetti.