Hızlı Erişim

Vali Ayhan, Şanlıurfa Üstün Zekâlılar ve Yetenekliler Eğitim Merkezimizi Ziyaret Etti

image

12.8.2022


Harran Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezimizin (HARÜSEM) koordinesinde, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Harran Eğitim Kooperatifi ve Genç STEM Derneği ortaklığında 4-6 yaş arası üstün zekâlı ve yetenekli çocuklar için kurulan Şanlıurfa Üstün Zekâlılar ve Yetenekliler Eğitim Merkezi (ŞÜZMER) büyük beğeni toplamaya devam ediyor.

Araştırma, geliştirme ve test çalışmalarından sonra eğitime hazır hale gelen merkezi ziyaret eden Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ve beraberindeki heyet ile Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik merkezde incelemelerde bulundular.

İnceleme ziyaretinde Vali Salih Ayhan ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik’in yanı sıra Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, Müdür Yardımcısı Abdülkerim Yavuz, Haliliye İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Vural ve Harran Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürümüz Doç. Dr. Ahmet Göçen de hazır bulundular.

Karacadağ Kalkınma Ajansının, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı SOGEP programı kapsamında fonlanan Şanlıurfa Üstün Zekâlılar ve Yetenekliler Eğitim Merkezinde, testler sonrası üstün zekâlı ve yetenekli olduğu tespit edilen 4-6 yaş aralığındaki çocuklar için yüksek standartlarda okul öncesi eğitim programları uygulanıyor.

Proje Koordinatörü HARÜSEM Müdürümüz Doç. Dr. Ahmet Göçen heyete verdiği bilgide Şanlıurfa’nın genç nüfusundaki potansiyele işaret ederek şunları kaydetti: “Yaş grubuna ve genel dünya ortalamalarına göre hesaplandığında Şanlıurfa’da okul öncesi eğitimdeki 2500 çocuk bu gruba giriyor. 9 kişilik akademik ve öğretmen grubumuzla bu gruptan sadece 60 öğrenciyi tespit edebildik. ŞÜZMER proje çalışmalarının artması bölgenin geleceğinde önemli etkileri olacaktır. Bölgemizin ve ilimizin öğrencileri en iyi eğitimi almayı hak ediyorlar” dedi.

Projeye ilişkin konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik: “Şanlıurfa Valimiz Sayın Salih Ayhan’a ve heyete ziyaretleri için teşekkür ederiz. Üniversite olarak eğitimde katma değeri yüksek bu çalışmayı desteklemeye devam edeceğiz. Bu merkezin Ar-Ge çalışmalarından çıkan tüm önemli birikimi sadece üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine değil, tüm okul öncesi eğitim kurumlarımıza transfer ederek ildeki öğretmenlerimizin farklılaştırılmış öğretim becerilerini güçlendireceğiz” diye konuştu.

 

Kaynak: HRÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü