Hızlı Erişim

OSB MYO Tekstil Sektörüne “Aranan Eleman” Yetiştiriyor

image

29.7.2022


2019 yılında ilk öğrencileriyle eğitim ve öğretim hayatına başlayarak Güneydoğu Anadolu Bölgesine kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla kurulan ve hızla gelişen Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulumuz, bölgenin en gelişmiş teknik donanımına sahip meslek yüksekokulu olarak yeni dönemde yeni öğrencilerini bekliyor.

Sanayide kalifiye elaman ihtiyacının karşılanmasını hedefleyen Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu, hedeflerini başarıyla gerçekleştirirken yeni eğitim-öğretim yılı için gençlere tercih öncesi okulda inceleme yapma fırsatı da veriyor.

Üretim sürecine katılacak nitelikli ara elemanların yetiştirilmesi amacıyla kurulan Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu, öğrencilerine işletmelerde iş yeri eğitimi aldırarak pratik eğitimlerini uygulamalı olarak aldırıyor.

Üç dönem teorik, 1 dönem uygulamalı eğitim sistemi ve Üniversite-Sanayi işbirliği temelli uyguladığı staj yapma imkânı sayesinde bölgede örnek gösterilen Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu, iş bulma olanağı sayesinde gençlere istihdam sağlayarak Şanlıurfa ve bölgeye hizmet vermektedir.

Tekstil sektöründe teknik personel açığının çok fazla olduğunu ve bu açığın her geçen yıl daha da büyüdüğünü belirten Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi C. İlhan Cevheri; “Tekstil sektörünün ara teknik eleman ihtiyacını kapatmak için üniversitelere büyük görevler düşmektedir. Bizler de Harran Üniversitesi OSB MYO olarak sektörün ara eleman ihtiyacını kapatabilmek için daha çok uygulamalı derslere önem vererek, öğrencilerimizin fabrika ile bütünleşmiş bir şekilde yetişmesi için ortam sağlayıp mezun olmalarını hedeflemekteyiz. 2021-2022 akademik yılında okulumuzun verdiği ilk mezunların iş bulma oranı % 96 olup, mezunlarımız iplik, dokuma, örme ve sektörün pazarlama kısmında istihdam olmuşlardır.

2024 yılına kadar Şanlıurfa OSB’de üçüncü kısımda faaliyete girmiş olacaktır. Bu üç tane OSB’de şu an mevcut bulunan küçük büyük 55 tane iplik, dokuma ve örgü tesisine ek olarak 105 tane daha firmanın yatırım yapmak için sırada beklediği bilinmektedir. Nitekim 1 Temmuz 2022 tarihi itibari ile şu an inşaatı devam eden 11 tane Kompakt iplik fabrikası mevcut olup, toplamda ek 15 bin kişiye istihdam kapısının açılacağı bilinmektedir” diye konuştu

 

Kaynak: Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü