Hızlı Erişim

Prof. Dr. Mehmet Hançer


Prof. Dr. Mehmet Hançer 1969 Tokat, Zile doğumludur. 1987 de Zile Teknik ve Endüstri Meslek Lisesini okul birinciliği ile bitirerek aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi, Maden Mühendisliği bölümüne kayıt olmuştur. İTÜ den 1991 yılında Maden Mühendisi ve 1994 yılında Cevher Hazırlama Mühendisi olarak mezun olmuş ve yine aynı yıl İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği kürsüsün de asistan olarak göreve başlamıştır.

1995 yılında İslam Kalkınma Bankasının (IDB) yurt dışı doktora amaçlı verdiği 3 yıllık karşılıksız bursu Türkiye den kazanan ilk bursiyer olarak, ABD Utah Devlet Üniversitesinde Metalurji Malzeme Mühendisliği alanında doktora programına başlayıp, 2000 yılında doktora sonrasında, yine aynı bölümde asistan olarak kısa bir süre görev yapmıştır. 2000 yılında ABD Minnesota eyaletinde, dünyanın en büyük tarımsal özel şirketi olan Cargill Araştırma Merkezinde polimer membran ultrafiltrasyon NIST-ATP projesinde, doktora sonrası bilim adamı (Post-Doc. Scientist) olarak 3 yıl çalışmıştır. 2002 yılında aynı eyalette bulunan ve dünyanın en büyük bilgisayar hard disk üreticisi Seagate Teknoloji şirketine geçerek, burada Ar&Ge Mühendisi ve proje yöneticisi olarak 6 yıl çalışmıştır. 2008 yılında Seagate deki işinden istifa eden Dr. Hançer ABD Boston eyaletinde bulunan Analog Devices şirketinde, Mikro Elektro-Mekanik Elektronik Cihazlar (MEMS) alanında Ar&Ge proje yöneticisi olarak çalışmaya başlamıştır. 2010 yılında Analog Devices firmasındaki işinden istifa edip, Türkiye ye dönüş yapmış, ve Erciyes Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümüne doçent olarak atanmıştır. Dr. Hançer aynı bölümde bölüm başkanlığı görevini 2016 yılına kadar sürdürmüş ve bu sürede 1 doktora, 4 yüksek lisans tezi danışmanlığında tamamlanmıştır. 2012 yılında Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Nanoteknoloji Uygulama Araştırma Merkezini kurmakla görevlendirilmiştir. İki yıl gibi çok kısa bir sürede Erciyes Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezini (ERNAM) 5 milyon TL (Proje, bina, tesisat, 120 m2 sınıf 1000 temiz oda, cihaz, personel vs) gibi, benzerlerine göre, çok daha düşük bir maliyetle sıfırdan kurarak ERNAM’a Ankara’nın doğusundaki en kapsamlı tek Nanoteknoloji Araştırma Uygulama Merkezi olma niteliğini kazandırmıştır. Dr. Hançer 2016 yılında Erciyes Üniversitesindeki görevinden ayrılarak, naklen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümüne Profesör olarak atanmıştır. 2018-2019 yılları arasında, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Muğla ili Kamu Üniversite Sanayi işbirliği il temsilciliği ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Üniversite-Sanayi koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür.

Dr. Hançer in tamamı Maden, Metalürji ve Malzeme alanında olmak üzere 20’nin üzerinde uluslararası yayını, 1 tanesi IFIA tarafından (www.ifia.com) altın madalya ile ödüllendirilmiş, 7 adet uluslararası patenti ve yürütücülüğünde tamamlanan 2 SANTEZ sanayi AR&GE projesi bulunmaktadır. Dr. Hançer, Zişan Hançer ile evli olup 3 çocuk babasıdır.