Hızlı Erişim

HRÜYÖS-2022 2. Sınavını Büyük Bir Katılımla Gerçekleştirdik

image

15.5.2022

Üniversitemizde Uluslararasılaşma stratejileri kapsamında dünyanın birçok ülkesinden başarılı öğrencilerin seçilip Türkiye’de bulunan üniversitelere kazandırılması amacıyla, yabancı öğrencilere yönelik 2022 yılı sınavlarının ikincisi gerçekleştirildi.

Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğümüz tarafından organize edilen İstanbul, Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep, Ankara, Mersin, Bursa, Kilis, Kayseri ve Kahramanmaraş olmak üzere 10 farklı şehirde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen yabancı öğrenci HRÜYÖS-2022 2. sınavına, 86 farklı uyruktan öğrenci katılım sağladı. 

Ön lisans ve lisans seviyelerindeki programlara yerleşmek için Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde eş zamanlı olarak yapılan sınav, 10 ilde, 26 binada, 335 derslikte ve 10 bin 496 öğrencinin katılımı ile yapıldı. Böylece 2022 yılında toplamda 23.052 aday HRÜYÖS-2022 sınavlarına katılım sağlamış oldu. Bu sayıyla Harran Üniversitesi'nin yabancı öğrenci sınavları, yeni bir rekor kırarak Türkiye'de en fazla öğrencinin katıldığı sınav özelliğini taşımaktadır.

Yapılan yabancı uyruklu öğrenci sınavının; sorularının hazırlanması, sınavın organizasyonu, gerçekleştirilmesi ve ölçme değerlendirilmesine kadar tüm aşamaları Üniversitemiz akademisyenleri tarafından gerçekleştirildi.

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yerleştirilmeye hak kazanan öğrenciler, aldıkları puan sıralamasına göre ve tercihleri doğrultusunda yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından yararlanarak Türkiye’de bulunan 91 üniversiteye kayıt yapma hakkı kazanacaklar.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Osmanbey Yerleşkesi Merkezi Derslikte yapılan Yabancı Öğrenci Sınavını yerinde incelemelerde bulunarak yetkilerden sınav hakkında bilgiler aldı. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik’e Uluslararası Öğrenci Koordinatörümüz Prof. Dr. Hüsamettin Bulut ve Uluslararası Koordinatör Yardımcımız Öğretim Görevlisi Dr. Rejhan Rahman eşlik etti.

Kaynak: Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü